Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Vybrané aktuality

Jak charakterizovali jednou větou projekt studenti?

„Krev, slzy, pot, štěstí, radost. Bolest nohou zachraňovaly jen ty monumentální hory a dobrý pocit z úspěchu. Je to obrovský zážitek, sebepřekonávání se a uvědomění si křehkosti života.

Stojí to zato! Úžasný týden v nádherném prostředí s příjemnými lidmi. Dokonalost. Úžasný projekt pro zájemce o vysokohorskou turistiku v dobrém kolektivu a pod skvělým vedením zkušených profesorů v nádherné části Alp. Výživný. Týden plný zážitků, které si zapamatuji na celý život. Solidní. Dlouhé náročné túry, které za to stojí. Krásné, vysilující dny v přírodě. Obtížné, náročné, šílené – dobře se potom spí. Týden plný zážitků a překonávání se. Pot, slzy a nádherné výhledy. Úžasné. Zábavný a skvěle prožitý týden. Dobré. Poznání přírody, kterou jsem ještě neviděla. Jsem nadšený, byl zábavný, pořád jsem měl co dělat. Fajn kolektiv. Super projekťák s úžasnými lidmi a skvělým učitelským doprovodem. Byl to úžasný projekťák, plný adrenalinu a zábavy. Líbilo se mi, že nikdo nevzdal a každý došel do cíle. Děkuji moc.“

Kde a jak expedice probíhala?

V rodinném prostředí Pastoračního domu Velehrad v St. Martinu v italských Dolomitech, kde se o pohodu starají P. Antonín Hráček a Anička Čechmanová. Projektu se zúčastnilo 40 studentů a studentek všech ročníků AG pod vedením profesorů Jiřího Plisky, Štěpána Bekárka, Libora Kotase a Ivy Bekárkové. Po celou dobu duchovně podporoval a účastnil se túr otec biskup Antonín Basler, na dva dny se k expedici připojili i představení olomouckého semináře – rektor P. Pavel Stuška, vícerektor P. Pavel Šupol a spirituál P. Jan Szkandera. O výborné jídlo se po celou dobu starala paní Marie Zavřelová.

První den měli všichni studenti možnost pod zkušeným vedením pana profesora Plisky vyzkoušet vztah k výškám, schopnost soustředění se a šikovnost ve skalním terénu na cvičné ferratě u vodopádů na řece Fanes.

V úterý bylo nutno zdolat převýšení 1200 výškových metrů při výstupu od jezera Landro k Tre Cime. Skupina ferratistů se vydala na ferratu pod horou Paternkofel.

Ve středu si ferratisté sáhli na dno na ferratě Strobel u Cortiny d’Ampezzo. Zbytek expedice se vydal k malebnému jezeru Sorapis.

Závěrečnou túrou byl výstup z průsmyku Falzarego štolami z 1. světové války na vrchol Lagazuòi. I když převýšení nebylo tak, velké jak v úterý, náročnost trasy spočívala v otestování psychické odolnosti při dlouhotrvajícím výstupu v uzavřených štolách z první světové války. Velká část studentů při dlouhé cestě vzhůru temnou štolou neskrývala svou radost z každého paprsku přirozeného světla dopadajícího občas okny ve skále. Milovníci ferrat a ti, kteří doposud žádnou obtížnější ferratu neabsolvovali, místo túry zamířili k ferratě Col dei Bos.

Co projektový týden studentům dal?

„Sáhla jsem si na dno a dokázala jsem si, že toho dokážu zvládnout víc, než jsem si myslela. Nové kamarády, nezapomenutelné zážitky, mnoho přátel. Překonání sám sebe a strachu. Dokázala jsem si, že dokážu vylézt horu i ferratu. Zkušenosti. Dobrý pocit. Puchýře. Sílu, jistotu. Zábavu. Fyzičku. Sílu překonávat nové cíle. Lepší kondičku. Pomohl mi, abych se tolik nebála výšek, abych nebyla líná. Překonávání strachu. Výdrž.“

Iva Bekárková
(s využitím evaluačních dotazníků studentů) 

2018 0017.

2018 0017.

2018 0017.

2018 0017.

2018 0017.

2018 0017

Další fotografie.

Podporují nás

loga