Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Vybrané aktuality

Projekt Kniha versus film byl zaměřen na analýzu literárního díla, jeho filmového zpracování a následného srovnání. Vyzkoušeli jsme si práci s textem a různé aktivity s ním spojené. Dostatek času, malá skupinka studentů třetího ročníku a zajímavý prostor nabízely netušené možnosti.

V pondělí nás čekala literární a maturitní klasika – Erbenova Kytice. Zkoumali jsme své znalosti tohoto díla, skládali rozstříhaný text a hlavně opravdu dlouho rozebírali báseň Vodník (bylo pro nás překvapením, co vše v ní lze objevit). Filmové zpracování jsme se snažili sledovat očima nekomerčního diváka – všímali jsme si detailů, motivů, barevné symboliky a různosti žánrů.

Úterý bylo na lehčí notu. Seznámili jsme se s exilovým spisovatelem Josefem Škvoreckým a jeho dílem Prima sezóna. Sledovali jsme osudy studentů gymnázia během druhé světové války, jejich lásky i trable, přesně ve věku účastníků projektu. Pokoušeli jsme se na základě textu vytvořit vlastní scénář.

Ve středu nás čekala doba šedé normalizace s knihou Michala Viewegha Báječná léta pod psa. Rozebírali jsme textově zajímavé ukázky a všímali si autorova humoru a stylu, vybírali pasáže, které nás zaujaly. Po zhlédnutí filmu jsme debatovali mimo jiné o tom, co se do něho z knihy nevešlo. Závěr patřil informacím o době normalizace a domácímu úkolu, kterým byly vzpomínky našich rodičů a prarodičů a práce s tendenčními básněmi.

Čtvrtek byl mnohem temnější, a to doslova. Ponořili jsme se do středověku v historickém románu Vladimíra Kőrnera Údolí včel. Sledovali jsme nakolik je fanatismus, a to nejen náboženský, stále aktuální téma. Byla to také příležitost se blíže seznámit s jedním z největších českých režisérů, Vladimírem Vláčilem a jeho filmovou poetikou. Na základě motivů jsme vytvářeli filmový plakát.

Pátek patřil Karlu Čapkovi a jeho Povídkám z jedné kapsy. Zahráli jsme si, jak to vypadá na autorském čtení. Studenti si připravili svou nejoblíbenější povídku, zdůvodňovali svůj výběr. V malém počtu byla práce milá, osobní a snad i poučná.

Podporují nás

loga