V pondělí 13. března 2017 jsme se v doprovodu paní vychovatelky Benešové a Mrázové vydaly na výstavu Kamélie – královna plesových květin. Tato výstava (probíhající v Květné zahradě od 2. února do 12. března 2017) sice už skončila, ale my jsme ji jako poslední ještě směly navštívit.

Celou naši exkurzi vedl pan Hudec, díky němuž jsme se dozvěděly mnoho z historie kamélií. Schválně, věděli jste třeba, že v místech, odkud byla tato krásná květina přivezena do Evropy, roste jako polní keř? Náš pan průvodce ji připodobnil k našim šípkovým růžím. Oblibě se také těšila u ruských šlechtičen, protože kvetla (a stále kvete) právě v zimních měsících a tyto dámy si s ní obvykle zdobily své plesové šaty. Některé kmeny ji používaly jako symbol náhlé smrti. Květ totiž rozkvete a náhle úplně celý upadne.

Během prohlídky jsme prošly dva skleníky: v Palmovém skleníku jsme zjistily, že kamélie je nejbližší příbuznou rostlinou čajovníku a ve Velkém skleníku byla krásná plesová výzdoba.

I přesto, že kamélie už odkvétaly, úplně jsem podlehla pohádkové kráse těch růžových a bílých květů a na AG jsem se vracela okouzlená. Věřím, že jsem nebyla jediná.

studentka Martina Petrůjová