Dne 23. 3. se ve Vlastivědném muzeu v Olomouci konalo finále soutěže v předčítání německého literárního textu s názvem Bücherwurm (knihomol).

Soutěž pořádá již po čtvrté Vědecká knihovna v Olomouci ve spolupráci s Goethe-Institutem, přihlásilo se celkem 26 škol Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje.

Úlohou soutěžících bylo přečíst úryvek z německého textu – tentokrát z knihy „Momo“ německého autora Michaela Endeho (určitě se vám vybaví jeho Nekonečný příběh) – s pokud možno co nejlepší výslovností a výrazným přednesem. Pokusit se posluchačům zprostředkovat atmosféru a náladu textu, přičemž bylo nezbytné účelně pracovat s tempem, důrazem a větnou melodií. Zkrátka číst tak, aby se ostatní nenudili, aby poslouchali, aby je příběh zaujal...

Naši školu ve finále reprezentovaly vítězky školního kola ve svých kategoriích, tedy Kateřina Burešová a stejně jako v loňském roce Kateřina Adamčíková. Obě studentky podaly bravurní výkony a vybojovaly skvělá umístění, ke kterým jim srdečně blahopřejeme. K. Burešová obsadila v kategorii nižších gymnázií 1. místo a K. Adamčíková v kategorii vyšších gymnázií 3.–4. místo.

Olomouckému finále předcházelo zdařilé školní kolo, kterého se zúčastnilo celkem 20 soutěžících od primy až po 3. ročník.

Výsledky školního kola:

II. kategorie

1. místo – K. Burešová (2. S)

2. místo – N. Prokša (1. P)

3. místo – B. Vymlátilová (2. S)

III. kategorie

1. místo – K. Adamčíková (4. K)

2. místo – A. Chudárková (3. T)

3. místo – K. Zahradníčková (3. A)

Děkuji všem soutěžícím za výrazné výkony stejně jako za čas věnovaný nelehkému překladu a práci s textem, kolegyním M. Bartošové a P. Ševčíkové za výbornou spolupráci a již nyní se těšíme na účast dalších nadšených němčinářů ve školním kole soutěže Bücherwurm 2018.

Jana Svobodová