Dne 25. 5. se naše malá skupinka studentů, zajímajících se o informační a výpočetní techniku, vydala na COPT – Centrum odborné přípravy technické, podívat se na spoustu moderních technologií a prohlédnout si místní vybavení.

Prohlídku jsme začali v místnosti s CNC obráběcími stroji na kov a automatickou frézou PNC. Získali jsme přehled o základních výrobních procesech a postupech při obrábění a frézování jednotlivých materiálů.

O místnost dál jsme navštívili model moderní automatické výrobní linky a zhlédli její součásti. Náš průvodce nás obeznámil s formou programování této jednotky a dozvěděli jsme se, co vše tamější studenti musí zvládnout. Dále nám byla předvedena laserová řezačka a popisovačka na plast a dřevo.

Po detailní prohlídce všech dosud řečených věcí jsme se ocitli u cíle celé naší prohlídky. A to v místnosti s 3D tiskárnou. Vše začalo prezentací, která nás zasvětila do technologie 3-D tisku a informovala nás o používaných materiálech a jejich výhodách. Měli jsme možnost sledovat tisk přímo v akci a podívat se jak se do tiskárny parametry zadávají.

O něco později byl prostor na dotazy a také možnost prohlédnout si školní dron a dokonce některé roboty, sestrojené studenty. Prohlídka skončila setkáním s panem zástupcem ředitele, který vyjádřil svoji podporu a ochotu v další spolupráci. Vše jsme si nesmírně užili a návštěva nás motivovala do dalšího objevování tajů v oblasti technologií a programování.

Jan Polišenský, Roman Konečný