V pondělí 16. října 2017 se trojice studentů, Monika Kunčarová, Filip Zavadil a Jana Orságová z třetích ročníků, za doprovodu p. profesora Motyčky a kněze Iosifa vydali na dobrodružnou cestu do partnerského města Râmnicu Vâlcea do Rumunska. Důvodů k návštěvě této krásné země bylo mnoho: zúčastnění se projektu PRET-A-PET, na který jsme obdrželi pozvánku, seznámení se s místní kulturou a lidmi a reprezentace Česka na mnoha setkáních s významnými osobnostmi z Rumunska.

Ráno jsme se společně sešli před dveřmi AG a v doprovodu ranní mlhy jsme se vydali na dlouhou 11 hodinovou cestu autem do Rumunska. V pozdních večerních hodinách místního času jsme dojeli do College of Forestry and Environmental Protection, střední školy s domovem mládeže, kam nás ubytovali.

Následovaly dny s plně nabitým programem v rámci projektu PRET-A-PET v Anton Pann Secondary School, na kterém jsme se společně seznámili i s ostatními účastníky projektu z Francie, Itálie, Rumunska, Řecka a Turecka. Domlouvali jsme se angličtinou, kterou bohužel ne všichni účastníci z jiných zemí dobře ovládali, a proto nám nesmírně velkou pomocí byl Otec Josif, který původem pochází z Rumunska, ale žije v Česku, a díky tomu nám ochotně překládal rumunský jazyk.

Projekt PRET-A-PET zahrnoval plno seminářů na téma přátelství, emoce, zvířata a jejich ochrana, recyklace a mnoho dalších. Škola pro nás připravila i spousty krásných kulturních akcí, které se konaly nejen ve dne ale i ve večerních hodinách a nešetřila ani na přípravě bohatého občerstvení.

Průvodkyní města nám sloužila úžasná Maria Bobeanu, místostarostka a zastupitelka města. Díky ní jsme se velmi úzce seznámili s Rumunskem, se skutečnými radostmi i strastmi místních, poznali krásy města jako byl ohromný solný důl, prohlédli jsme si zoo a místní trhy a v knihovně jsme si poslechli rumunského spisovatele a historika, který v nové knize popsal zásadní objevy související s novými nálezy nejstarší Bible na území Rumunska! V knihovně nám bylo i opravdu nečekaným příjemným překvapením předání olympijských zlatých medailí a triček. Pan Motyčka se s Otcem Josifem dokonce setkali s válečným veteránem, který se zasloužil při osvobozování města Kroměříž ve 2. světové válce.

Čtvrteční večer jsme se podíleli na slavnostním předávání certifikátů a darů, vřele jsme se rozloučili s účastníky projektu a třešničkou na dortu bylo pozvání na grilování s rodinou a přáteli Marie Bobeanu, které se dalo považovat za vyjádření nejhlubšího přátelství. V pátek velmi brzy ráno jsme opustili město a plni dojmů a zážitků dojeli v pořádku zpátky do České republiky.

Chtěli bychom vyjádřit obrovské poděkování p. Motyčkovi, který s námi odřídil více než 2200 km a společně s Otcem Iosifem nás s úsměvem na tváři a odhodlaností v mysli doprovázeli, poučovali a drželi nad námi ochrannou ruku. Děkujeme městu Râmnicu Vâlcea, místním školám, Marii Bobeanu a mnoha dalším významným lidem, kteří nás vřele pozvali mezi sebe a s neuvěřitelnou laskavostí se nám věnovali. Nesmíme zapomenout poděkovat také škole, která nám umožnila se vůbec podílet na celém projektu a poskytla tak nesmírně cennou zkušenost do života.

Mulțumesc! (Děkujeme!)

Monika Kunčarová, 3.A

0949

0949

0949

0949

0949