Studenti AG pokračovali na konci října v projektu CZECHRAEL II. V červnu se věnovali studentům z izraelské střední školy diplomacie a nyní je navštívili v jejih domovině. Program byl nabitý od rána až do pozdních večerních hodin.

Podívali jsme se do Haify, Jeruzaléma, Tel Avivu. Vystoupali jsme na Masadu, poslední útočiště Židů před Římany, nechali se nadnášet slanou vodou v Mrtvém moři. Při povídání se svými izraelskými protějšky jsme si pochutnali na místních tradičních jídlech. Večery patřily individuálnímu programu a ani ten nebyl nezajímavý. Studenti měli možnost si zažít, jak izraelská mládež tráví svůj volný čas, i to, jak důležité jsou pro ně zkoušky ve škole. Poznali odlišnosti mezi našimi kulturami, například nutnost vojenské služby po ukončení střední školy, ale také zjistili, že toho mají hodně společného. A to je ten důvod, proč je důležité se takových projektů zúčastnit. Nebát se jiných národů, komunikovat s nimi a nalézat si mezi nimi přátele.

A zde je několik postřehů ze strany studentů:

Projekt Czechrael je úžasnou příležitostí poznat cizí kulturu, navštívit zajímavá místa, získat nové přátele a seznámit se s jejich každodenními problémy, jako je třeba škola nebo neustálá ostražitost kvůli hrozící válce.“ (Gábina, kvinta)

„Projektu Czechrael jsem zúčastnila již podruhé, z čehož lze usoudit, že výměnný pobyt s izraelskými studenty oparvdu stojí za to.“ (Sally, kvinta)

„Jsem opravdu šťastná, že jsem se mohla tohoto projektu zúčastnit a prohloubit nejen své znalosti anglického jazyka, ale také svůj duchovní život, protože návštěva Jeruzaléma je sen každého řesťana.“

„Doufám, že další ročníky zažijí stejné  obohacení kouzlem Izraele jako jsme zažili my.“ (Anna, 4A)

„Moc děkuji a vřele doporučuji všem, aby se nebáli a příště se zúčastnili také.“ (Filip, sekunda, Veronika, kvinta)

Další fotografie z pobytu.