To si mohli říci studenti primy a sekundy, kteří v rámci výuky navštívili vědecko-zábavní park VIDA! v Brně. Na obrovské ploše jedné z bývalých výstavních hal zde na studenty čekalo přes 150 interaktivních exponátů z nejrůznějších oblastí fyziky, biologie, zeměpisu, chemie aj. Všechny exponáty bylo možné si vyzkoušet a lépe tak porozumět světu kolem nás

Kromě samostatného objevování v expozici byly pro studenty připraveny i vzdělávací programy.

Primáni se ve světelné laboratoři seznámili s různými způsoby vzniku světla. Smontovali jednoduchý elektrický obvod, zjistili, proč žárovka pálí a blikačka na kole ne, dozvěděli se, jak svítí světlušky a byli překvapeni, že i cukr může svítit.

Sekundáni si v expozici zahráli šifrovací hru, ve které museli vyřešit s pomocí exponátů řadu úkolů a získat informace, které je dovedli k heslu umožňujícímu otevření skříňky s pokladem.

Zájemci se také zúčastnili sciece show, prohlédli si výstavu mechanických loutek a strojků Cirkus Mechanikus a ti nejodvážnější se projeli na kole po napnutém laně nebo si vyzkoušeli gyroskop.

Domů se všichni vraceli plni nových informací a zážitků.

Návratem do Kroměříže to ale neskončilo. Studenti primy měli za úkol poslat e-mailem krátkou zprávu a fotku z exkurze a tím si částečně vynahradit hodinu IVT, která jim kvůli exkurzi odpadla. Sekundáni se v hodině češtiny pustili do psaní reportáže o návštěvě VIDA! centra.

Zde jsou některé postřehy studentů:

Bylo tam toho hodně, takže jsem ani nestihla všechno projít, ale moc se mi tam líbilo. I workshop se světlem, kde jsme se zabývali luminiscencí, byl moc fajn. Exkurze neměla chybu.

Hodně času jsem strávil u vodíkové rakety a na centrifuze. Byl jsem velmi překvapen velikostí budovy a množstvím exponátů. Bylo to zde úžasné, a kdybych mohl, strávil bych tu i celý den.

Včerejšek byl důkazem, že naučné a s výukou spojené věci mohou být i velmi zábavné.

Nejvíce se mi líbily pokusy, které jsme si mohli sami vyzkoušet.

Jsem opravdu rád, že jsem tuto akci navštívil a věřím, že si budu řadu zajímavostí dlouho pamatovat.

Ve VIDA centru se mi velice líbilo. Určitě bych jej doporučil ostatním.

Určitě se do VIDY někdy podívám znovu.

1078

1079

1080

1081

1082

Další fotografie.