Dne 12. dubna navštívila naše třída 2.S Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. V budově bývalé obuvnické továrny jsme si prohlédli expozici Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost.

Ohromilo nás obuvnické muzeum, kde najdete nejen boty v Baťově firmě vyrobené, ale hlavně boty pocházející z celého světa, historické i moderní, obrovské i miniaturní. „Zaujala nás hlavně vynalézavost Tomáše Bati při jeho podnikání. Myslel na svou firmu a na zkvalitnění výroby (Nízké ceny, vysoké mzdy, přiměřený zisk.). Nejdůležitější byl pro Baťu zákazník a jeho spokojenost (Náš zákazník – náš pán.). Nezapomínal však ani na své zaměstnance a jejich zázemí (baťovské domky, nemocnice, škola, obchody, doprava),“ zhodnotili studenti Baťovo podnikání po prohlídce expozice.

V dalších částech muzea jsme se seznámili s historií zlínského filmu a s tvůrci českého animovaného filmu. Pak jsme obdivovali automobil Tatra 87 cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. Zhlédli jsme fotografie, deníky, filmové dokumenty a exponáty z jejich cest.

V budově 21 jsme nahlédli do Baťovy pojízdné pracovny a potom jsme výtahem vyjeli až do 16. patra na vyhlídku. Stihli jsme zajít také do parku, do města na oběd, na nákupy, na 5D kino. „Výlet byl super díky vzdělávací části v muzeu i díky zábavné a odpočinkové části ve městě. Rádi bychom si takový den mimo školu zopakovali, máme nápady i na další výlety,“ zaznělo na závěr naší cesty.

Studenti 2.S a Lenka Pospíšilová

1565