Za příjemného jarního počasí pořádala Asociace školních sportovních klubů ve čtvrtek 19. dubna na umělce Hanácké Slavie Kroměříž krajské finále Poháru Josefa Masopusta v kopané. Turnaje se zúčastnila celkem 4 družstva ze Zlínského kraje: Gymnázium Staré Město, Gymnázium Valašské Meziříčí, SPŠ Zlín a vítěz okresního kola – Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži.

Hrálo se v jedné skupině systémem každý s každým 2 × 20 minut. Celkem bylo na pořadu 6 utkání. Naši kluci hráli první zápas s týmem Zlína. Hned v úvodu zápasu se podařilo Ondrovi Zavadilovi z rohového kopu vstřelit první gól. Hra byla z obou stran vcelku vyrovnaná, hráči Zlína byli slušně technicky vybaveni. Po jednom z rychlých brejků byl v našem pokutovém území odpískán faul na zlínského hráče a z nařízené penalty Zlín vyrovnal. Začínalo se tak znovu od nuly a hra se přelévala nahoru dolů. Po jedné naší akci na hranici soupeřova velkého vápna získal míč Martin Pitron a po chvilce váhání nádhernou střelou z 20 m poslal míč do levého horního rohu soupeřovy branky. Byla to fantastická střela a hlavně branka, kterou se Martin stal naším hrdinou nejen tohoto okamžiku a zápasu, ale i celého turnaje. Osobně nám k tomu Martin dodal: „Sám nechápu, jak jsem to tak neskutečně trefil, a jsem samozřejmě rád, že to tam padlo.“ Soupeř ještě jednou zahrozil z následného protiútoku, ale vítězství jsme si již nenechali vzít. Utkání jsme dotáhli do vítězného konce a získali tak první 3 body.

Pro naše kluky následovalo dvouzápasové volno, kdy jsme měli čas na částečnou regeneraci sil. Hrála se další utkání našich soupeřů. Gymnázium Staré Město, navázané tréninkově na Slováckou fotbalovou akademii, porazilo gymnázium Valašské Meziříčí 5:0. V dalším zápase Zlín zdolal Valachy 2:0. A do akce opět nastoupili naši borci k nejdůležitějšímu zápasu, a to k utkání s Gymnáziem Staré město. Papírově nejsilnější mužstvo hned od úvodu ukazovalo svou sílu, byli jsme zatlačeni do značné defenzívy. Soupeř po rychlých kombinacích a nábězích postupně prorážel naši obranu. A dával nám góly. V poločase bylo skóre již 4:0 pro soupeře a vše bylo jasné. V druhém poločase soupeř nikam nespěchal a trochu nám povolil. Toho využil Jarda Šálek, který si narazil s Michalem, a po pěkném průniku dal náš první gól. Utkání tak skončilo pro nás dosti nelichotivě 4:1. Ale s takovým soupeřem je to přijatelný výsledek.

Zápas volno a šli jsme do posledního utkání s týmem Valašského Meziříčí. Od počátku poměrně vyrovnaný zápas, obrany si to hlídaly, hrálo se od vápna k vápnu, občas střela z dálky bez úspěchu z obou stran. Zápas se blížil ke konci a stále stav 0:0. A nebylo již na co čekat. Vzal to na sebe Míša Cupák, přebral si míč na středu hřiště, individuálním průnikem po pravé straně přes obranu soupeře zamířil s míčem přímo do vápna a z ostrého úhlu umístěnou střelou pod břevno překonal brankáře soupeře. Utkání skončilo naším vítězstvím 1:0 a celkovou druhou pozicí v turnaji.

Závěrem nezbývá než poděkovat celému týmu za převedený výkon v tomto turnaji, ale především všem čtvrťákům za vzornou a aktivní reprezentaci našeho Ágéčka v průběhu celých čtyř let studia. Moje osobní velké díky a také jistě poděkování celé školy patří Cupovi, Pitrísovi, Benymu, Šonkovi, Šálovi, Paťovi, Thangymu, Janisovi, Vaškovi a Happymu.

Dlouho budeme vzpomínat na vaše úspěchy a utkání ať už doma nebo v Polsku, na vaše sportovní angažmá, morální kredit, pokoru a smysl pro fair play.

J. P.