V pondělí 14. května 2018 proběhl v Praze pátý ročník konference Evropské dialogy Václava Havla, tentokrát pod názvem Česko na evropské křižovatce. Ve třech panelových diskusích si otázky o současnosti i budoucnosti EU kladli např. publicista Roman Joch, ekonomové Lukáš Kovanda a Tomáš Sedláček, historik Petr Hlaváček, spisovatelka Petra Hůlová, bývalý kandidát na prezidenta Marek Hilšer a mnozí další.

V prvním diskusním panelu na téma K čemu je nám Unie? vystoupil také student Arcibiskupského gymnázia Kroměříž Prokop Ondráček, autor vítězné eseje literární soutěže Knihovny Václava Havla (o soutěž jsme psali již v prosinci 2018 (odkaz na článek); celé znění eseje najdete i na https://ondracek.blog.respekt.cz/apel-na-pravdu/). Diskusi moderovala Světlana Witowská, která hosty v úvodu představila (viz zde). Společně se pak zabývali mj. tím, proč výhody Unie považujeme za nedůležité a málo si jich vážíme či proč je tak těžké předat relevantní informace o EU jednoduchým a srozumitelným způsobem občanům naší republiky.

Konference se zúčastnilo kromě Prokopa Ondráčka také dalších deset studentů AG, jež zaujala mj. diskuse mladých novinářů z Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Kosova a Ukrajiny, kteří vyprávěli o problémech svých zemí a o tom, jak vnímají Evropskou unii. „Uvědomil jsem si, že spoustu věcí považujeme za samozřejmosti. Naše problémy vypadají ve srovnání s tím, co prožívají tito mladí lidé, naprosto bezvýznamně,“ komentoval jeden ze studentů AG svůj zážitek z této debaty. Velkou pozornost našich studentů si získal Marek Hilšer, který slíbil, že přijme jejich pozvání a přijede na AG, Mikuláš Minář, iniciátor akce Milion chvilek pro demokracii, nebo studentský spolek STUŽÁK (Studenti žákům), jenž si klade za cíl zprostředkovávat politiku žákům středních škol zábavnou formou.

Věříme, že Prokopův úspěch v literární soutěži, to, že se „neztratil“ mezi tolika pozoruhodnými panelisty, i zájem našich studentů, kteří se konference zúčastnili a které oslovila, budou inspirací pro studenty Arcibiskupského gymnázia i v příštích letech.

 V případě zájmu můžete zhlédnout celý I. blok konference na kliknutím na tento odkaz.    

Aranka Řezníčková

foto© Ondřej Němec / Knihovna Václava Havla, další fotografie zde.