Chcete zažít smršť zábavy? Vydejte se s námi do Městského divadla ve Zlíně na skvělou komedii Splašené nůžky.  

Kdy? 23. 9. 2020

Za kolik? 160 Kč

Na svátek sv. Ludmily, patronky vychovatelů, slaví církevní školy v naší zemi již od roku 2000 svůj svátek. Také na naší škole jsme si chtěli tento den více připomenout a projevit vděčnost za možnost vzdělávání v křesťanském prostředí.

V úterý 15. září 2020 nás na večerní mši svaté navštívil P. Milan Maštera.

Milan na AG působil minulý rok jako jáhen, tudíž se na něj těšila plná kaple nejen studentů, ale i profesorů a ostatních pracovníků.

Přes nepříznivou epidemiologickou situaci se v úvodu školního roku podařilo zorganizovat několik projektových dnů s fyzikou.

Po dlouhé pauze zapříčiněné epidemiologickou situací jsme zahájili školní rok netradičně: vyrazili jsme ze školy ven, strávit se spolužáky a učiteli tři dny zábavou, sportem i prací.

Byl první školní den, po zahajovací mši svaté se sešly tři třídy nových prváků. Sraz byl u kostela sv. Jana Křtitele, odkud jsme odjížděli směr Archa-Rajnochovice! Byl to deštivý den, proto byla druhá skupina prváků velice ráda, když jim po půl hodině čekání, autobus také konečně dorazil. Byla to taková cesta do neznáma, ještě jsme se vůbec neznali a netušili jsme, co nás čeká.

První letošní opékání špekáčku s prvákama z Domova mládeže, bylo tradičně na farní zahradě u Panny Marie. Počasí bylo ideální a tak, jsme hlavně byli spolu a bylo nám fajn.

Před rokem jsme prostřednictvím veřejné sbírky začali střádat finance na generální opravu varhan v kapli Panny Marie. Do dnešního dne jsme díky všem štědrým dárcům vybrali krásných 435 000 Kč. Varhany jsou již téměř opraveny a všichni se těšíme, až se nám znovu rozezní. Pevně věříme, že to bude 6. října 2020 od 17.00 hodin při příležitosti 160 let od posvěcení kaple.

Arcibiskupské gymnázium je jednou z prvních škol, které se rozhodly využít při vzdělávání systematický osobní přístup k žákům. Zavádí proto pilotně projekt Doprovázení – společně na cestě. Učitelé, kteří se pro účely tohoto projektu připravují, se budou pravidelně individuálně scházet s žáky a věnovat se jim.

V rámci oslav dne církevního školství vás zveme ve středu 16.9. v 19.00 do auly AG na přednášku arch. Aleše Brotánka. Přednáška je inspirovaná encyklikou papeže Františka Laudato si', která má podtitul „O péči o společný domov“ a vybízí k boji proti zhoršování životního prostředí.

Srdečně zveme v pondělí 14.9.2020 v 18 hod. do AG baru na přednášku našeho školního kaplana  Mgr. Petra Káni. Přednáška s názvem "Za 8 dní téměř  800 km" představí jeho prázdninové cykloputování.

Roušky – od 10. 9. 2020 je v celé ČR povinnost nosit roušky (případně šátky a šály) ve společných prostorách škol a školských zařízení a vysokých škol – např. chodby a toalety. Roušky se nosit nemusí tedy například v učebnách, laboratořích nebo tělocvičnách. Stejně tak se roušky nemusí nosit v kabinetech a jiných prostorech vymezených pro zaměstnance. Doporučujeme v rámci možností v prostorech vyhrazených pro zaměstnance preventivní opatření aplikovat (zejm. udržování vzdálenosti, větrání a případně nošení roušek).

Po téměř půlroční odmlce se žáci naší školy vrátili opět do svých lavic. V úterý 1. září zahájili nový školní rok společnou mší svatou v kostele sv. Mořice.

Poslední týden v srpnu se na Hostýnku konal seznamovací pobyt pro nás, studenty primy, tedy pro ty, kteří i přes tu nelehkou, distanční formu výuky nějakým zázrakem složili přijímací zkoušky a během prázdnin se z nich stali studenti gymnázia.

Hello Everybody, I am pleased to say that this year I am again able to offer an extra conversation class for the 1–3 year students.

Uvažujete o mezinárodním certifikátu z anglického jazyka a nevíte, zda jste na té správné úrovni? Nabízíme vám možnost projít zkouškou nanečisto. Za 300,- můžete zkusit pretest FCE nebo CAE přímo u nás na škole. Testování proběhne ve středu 7.10. od 8:00.

Naše škola již několikátým rokem nabízí možnost připravit se na FCE. Nepovinný předmět se bude probíhat vždy ve středu od 14:00 do 15:30. Studenti musí projít vstupním testem, který se bude konat ve středu 9.9 ve 14h. Zájemci hlaste se u Mgr. Svatavy Hrdé do pondělí 7.9. přes Edupage.

Svatava Hrdá

Zájemci o nepovinnou konverzaci s rodilým mluvčím Gerdem Simonem, přihlaste se prosím do 9.9. na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo prostřednictvím svých vyučujících němčiny, které vám rovněž podají bližší informace. Konverzace je určena studentům 2. a 3. ročníku, 4.K a 5.K.

Nepovinná konverzace pro přihlášené studenty startuje ve čtvrtek 10.9. a to 10. vyučovací hodinu v učebně N2.

V sobotu 22. srpna proběhla na Svatém Hostýně tradiční pouť pedagogů před zahájením školního roku. Pozvání jako hlavní celebrant a následně přednášející přijal P. Marek Orko Vácha.

Byla vystavena 7. část publikace.

Předchozí části publikace najdete pomocí menu AG > Historie školy > Kapitoly z dějin moravské církve II

Po předávání maturantského vysvědčení se skoro třicetičlenná skupina letošních maturantů a maturantek vydala na noční pouť na Svatý Hostýn. Samotné pouti předcházela večeře s otcem arcibiskupem Janem a okolo osmé hodiny večerní jsme vyrazili.

V pondělí 29. června proběhlo předávání vysvědčení letošním maturantům. Z důvodu rekonstrukce Arcibiskupského zámku, který sloužil pro tuto událost v minulých letech, se rozloučení s maturanty odehrálo v kostele svatého Mořice.

Obecné informace z třídních schůzek

Prezentace EduPage

Prezentace stravovacího systému

Instrukce pro seznamovací tábor nastupující primy šestiletého studia

Instrukce pro seznamovací tábor žáků nastupujícího čtyřtého studia

 

Ve čtvrtek 25. června jsme tento poněkud netradiční školní rok zakončili společnou mší svatou v kostele sv. Mořice.

Země byla pustá a prázdná, na AG byla tma a nad vodami se vznášel Covid-19 přenášející se kapénkami. Začátek června. Celá Morava je okupována frustrací a rezignací. Celá? Kdeže. Jedna třída stále a vytrvale vzdoruje pandemickým uchvatitelům.

Klasifikace byla uzavřena, blíží se prázdniny. Je potřeba odpočinout si od displejů mobilů, monitorů počítačů a on-line komunikace. Nevíte, jakou knihu přečíst? Inspirovat vás mohou video upoutávky studentek a studentů primy.

Mgr. Iva Bekárková, IVT

 

Po dlouhé přípravě a následné náročné opravě vám představujeme rekonstruovanou školní kantýnu. K poklidné rekonstrukci nám pomohlo uzavření zařízení v době koronavirových omezení. Na opravy, výmalbu a výměnu nábytku byl tak dostatek času. Celou opravu provedla škola z vlastních zdrojů.

Během letošního roku jsme na naší škole pořádali sbírku, jejíž výtěžek jsme věnovali organizaci Mary's meals. Jde o mezinárodní hnutí, které se zabývá jednoduchým a efektivním řešením hladu ve světě.

Už čtvrtým rokem probíhá v ČR republikové kolo mezinárodní soutěže Global Teacher Prize Czech Republic. Jedná se o odbornou cenu pro pedagogy působící na základních a středních školách v České republice. V soutěži se sleduje odbornost pedagogů, individuální přístup k žákům, vytváření a používání inovativních učebních metod a zapojení učitelů do mimoškolních aktivit a odborné komunity.

Ani v čase koronaviru nezalezl DKAG do nory a zúčastnil se otevřeného online turnaje Čtení na dobrou noc, který zorganizovala ve dnech 11.-17. 5. 2020 Asociace debatních klubů.

Kroměříž, Riegrovo náměstí, antikvariát

Maturanti AG KM 4.A

V době koronavirové karantény a neobvyklé domácí školy v dubnu a v květnu 2020 vznikl časopis třídy 1.P. Tvorbou časopisu jsme propojili předměty ČJ a IVT s cílem, aby si každý žák vytvořil stránku do třídního časopisu. Důraz byl kladen na vlastní tvorbu obsahu textu, použití vlastní fotografie či kresby a typograficky správné naformátování stránky. Témata si žáci vybrali sami podle svých zájmů či oblíbených činností a oborů vědy.

Dalo by se říct, že COVID vědě svědčí. Aspoň co se týká našich studentů a jejich práce v rámci SOČ (Středoškolská odborná činnost). Letos se naše škola zúčastnila vědeckého klání se třemi pracemi. V oboru fyzika to byl Šimon Sukup (Energetická bilance magneticky indukované reorientace Ni50Mn28Ga22 a konstrukce mikropumpy), v oboru ochrana životního prostředí Zuzana Siudová (Sucho a možnost jeho řešení pomocí permakulturního designu) a v oboru psychologie Lukáš Juras (Muž jako tabu).

Vynikajícího výsledku v krajském kole FO kategorie A dosáhl žák 5.K Šimon Sukup. V konkurenci 14 soutěžících středních škol ve Zlínském kraji zvítězil, a to s jasným bodovým náskokem.

Vyšla kniha Kapitoly z dějin moravské církve - Historie arcibiskupského chlapeckého semináře a gymnázia v Kroměříži v letech 1856-1950. Autorem je Mgr. Libor Ondráček.

K dostání je nyní na vrátnici AG, o dalších prodejních místech jednáme.

Milí studenti a uživatelé knihovny AG,
v současné době v knihovně probíhá rekonstrukce, tedy není možný běžný provoz knihovny.

Bude pro vás otevřená 1. září 2020 na začátku školního roku.

Opravy školy se pomalu přesunují do přízemí. Nastává tak hlavní fáze letošních oprav. Práce byly započaty ve sborovně, knihovně a několika třídách. Postupně se budou přidávat i jednotlivé kabinety. Další fotografie z pokračující rekonstrukce.

Během nouzového stavu trávíme většinu času doma, do obchodu zamíříme jen v případě nutnosti. Tento čas můžeme využít a seznámit se trochu blíže se svým šatníkem.

Na naší škole bývá zvykem, že se každý rok před maturitami koná tzv. maturantská mše svatá.

Arcibiskupské gymnázium v těchto dnech vyučuje on-line, neubytovává studenty, mše svaté vysílá na internetu a volnočasové aktivity nerealizuje. Život školy se změnil, ale určitě nezastavil. 

Vážení rodiče a žáci,
do konce měsíce Vás budeme informovat o harmonogramu a způsobu ukončení ubytování žáků v tomto školním roce (pokud již DM bude do konce školního roku opravdu uzavřen).