Během nouzového stavu trávíme většinu času doma, do obchodu zamíříme jen v případě nutnosti. Tento čas můžeme využít a seznámit se trochu blíže se svým šatníkem.

Informace o oblékání bez odpadu se měly původně objevovat na nástěnce u SWAPAGu, za této situace vám je přinášíme v podobě tohoto článku. Zaměříme se na to, jak si udělat pořádek ve skříni, seznámíme se s různými materiály, ze kterých se oblečení vyrábí. Inspirujte se a vytvořte si efektivní šatník.

 

 

Efektivní šatník

Vytvořit si šatník s oblečením, které budete opravdu nosit, je základem pro dlouhodobé bezodpadové oblékání. Jedna z teorií o oblékání říká, že člověk ve skutečnosti nosí jen 20% obsahu své skříně. Zbytek oblečení sice ještě není odpad, ale časem se jím stane.

Lékem na nadbytek oblečení je EFEKTIVNÍ ŠATNÍK. Může mít různé podoby. Jeden z nich je, že obsahuje kousky oblečení, které se k sobě vždy hodí, nebo jej tvoří určité modely. Pokud nemáte svůj efektivní šatník, tak si jej vytvořte.

Začněte výběrem oblečení, ze kterého budete mít po delší dobu radost. Důležité je najít svůj osobní styl. Pokud máte pojmenováno, vytvořte si moodboard (náladová koláž), který vám umožní si představit, jak váš styl v praxi vypadá. Dále si sepište všechny činnosti, které během týdne děláte. Když použijete jeden kousek k více aktivitám, tak se šatník opět zefektivní.  

Všechno si v klidu rozmyslete, naplánujte a zkoušejte. Vyhledávejte kousky, které vám perfektně padnou, a cítíte se v nich dobře. 

 

Udělejte si pořádek ve skříni

Máte přecpanou skříň? Když ji otevřete, zaútočí na vás tričko či kalhoty, protože už se tam zkrátka nevlezou? Přiznejte si, kolik z oblečení, co vám zabírá místo skutečně nosíte? Není vám náhodou půlka malá?

Pokud jste na některou z otázek odpověděli ano či si chcete vytvořit efektivní šatník je úklid skříně tím prvním krokem, do kterého byste se měli pustit. Doporučujeme roztřídit oblečení na tři hromádky:

  • nechat – to, co opravdu nosíte, vaše oblíbené kousky
  • darovat – oblečení, které je vám již malé, či je jen nenosíte, ale někomu by se ještě mohlo hodit (můžete dát rodinnému příslušníkovi, přátelům, do secondhandu, na charitu, do kontejneru na oblečení nebo až to bude možné na swapag)
  • ostatní – věci z této hromádky už by nejspíše nikdo neunosil, ale všechny vyhazovat nemusíte, některé mohou posloužit jako hadřík na okna, prach...

Nezapomeňte být při třídění kritičtí, klidně si přizvěte pomocníka či pomocnici, kteří vám pomohou být objektivní v tom, co si ponechat a čeho se vzdát.

Tadá! Teď již je stačí přendat vytříděné oblečení do skříně. No není to hned přehlednější? Konečně nebudete muset prohrabat celou skříň, než najdete své oblíbené tričko.

Dejte si však pozor, abyste se za chvíli nedostali zpět do stejné situace. Než si koupíte nějaký nový kousek zkuste se nejprve zamyslet, zda ho opravdu potřebujete, jestli nemáte doma už něco podobného. A když už se rozhodnete koupit si nějaký nový kousek, podívejte se nejprve po secondhandech; dají se v nich najít pěkné kousky, často i z vašich oblíbených obchodů, a planeta se nemusí zatěžovat výrobou nového (již jsme se na swapagu v jiném článku zmiňovali o tom, kolik vody se spotřebuje a kolik znečištění se vyprodukuje výrobou oblečení). Jestliže si chcete dopřát úplně nový kousek, přečtěte si náš článek o materiálech a pokuste si vybrat oblečení z toho nejšetrnějšího k životnímu prostředí.

 

Materiály

Při výběru oblečení do svého šatníku je vhodné zohlednit také materiál, ze kterého je vyrobeno. Materiálové složení nám totiž řekne mnohé o jeho kvalitě. Podívejme se nyní, jaké materiály se při výrobě používají, jaké jsou jejich vlastnosti a případná úskalí.

Textilní materiály se dělí do tří skupin: přírodní, polosyntetické a syntetické.

Přírodní materiály můžeme dále rozlišit na ty rostlinného původu (bavlna, len, konopí) a živočišného původu (vlna, hedvábí, kašmír, alpaka). U rostlinných materiálů je dobré vzít v úvahu, že mohou být vyprodukovány buď v bio kvalitě anebo, a to častěji, konvenčním způsobem za použití pesticidů a hnojiv. V současnosti nejvyužívanějším přírodním materiálem je bavlna. Přestože se jedná o přírodní materiál, jeho produkce má kvůli množství použitých pesticidů a velké spotřebě vody devastující vliv na životní prostředí, ale také na kvalitu lidského života. Pokud nechceme podporovat tento způsob oblékání, můžeme zvolit kvalitní biobavlnu (organic cotton). Řídit se můžeme například certifikátem GOTS (Global Organic Textile Standard). U materiálů živočišného původu je zase dobré znát podmínky na zvířecích farmách.

K polosyntetickým materiálům řadíme viskózu, modal, rayon, bambus a lyocell (Tencel). Tyto materiály jsou přírodní, ale je nutné je upravit za účelem získání vláken. U viskózy, modalu a rayonu je problém v tom, že se vyrábějí ze dřeva, dochází tedy ke kácení množství stromů.  Viskóza je upravována prostřednictvím chemikálií. Udržitelnějším materiálem je lyocell, vyráběný z rychle rostoucího a nenáročného eukalyptu. Rovněž bambus je udržitelný, ale zpracovává se stejně jako viskóza.

Syntetické materiály (polyester, akryl, nylon) se vyrábí z ropy. Polyester je nejběžnějším materiálem v oblékání, ale jeho nošení není zvlášť příjemné. Syntetické materiály absorbují pachy a při praní i nošení se z nich uvolňují škodlivé částice; platí to i pro oblečení z recyklovaných PET. Jejich využívání by bylo vhodné omezit na to nejnutnější. (Eva Urbanová, 2018, http://www.nila.cz/blog/archiv/archiv-fashion/dil-2-poly-co-prehled-textilnich-materialu-dle-puvodu-ekologickych-dopadu-i-kvality/) Na tomto odkazu najdete velmi zajímavý článek a souhrn informací o tom, jaké materiály pro který typ oblečení jsou z hlediska udržitelnosti nejvhodnější.

ZDROJ: URBANOVÁ, Eva. Díl 2. Poly-co? Přehled textilních materiálů dle původu, ekologických dopadů i kvality. Nila.cz [online]. http://www.nila.cz/blog/: NILA Living, 2020, 2018 [cit. 2020-04-06]. Dostupné z: http://www.nila.cz/blog/archiv/archiv-fashion/dil-2-poly-co-prehled-textilnich-materialu-dle-puvodu-ekologickych-dopadu-i-kvality/

3418