V rámci oslav dne církevního školství vás zveme ve středu 16.9. v 19.00 do auly AG na přednášku arch. Aleše Brotánka. Přednáška je inspirovaná encyklikou papeže Františka Laudato si', která má podtitul „O péči o společný domov“ a vybízí k boji proti zhoršování životního prostředí.

3519

 

Pan Aleš Brotánek je autorizovaný architekt, absolvent VŠUP, který se od studií zaměřoval na ekodesign staveb, bydlení i nábytku. Po roce 1989 se specializuje nejdříve na nízkoenergetické domy a je autorem prvního takového RD v Česku. V současnosti navrhuje již pouze na principech pasivního domu. Pro společnost Coutry Life se poprvé věnoval návrhu domu s ohledem na ekologickou stopu při výstavbě, provozu a likvidaci. V této souvislosti navštívil USA, odkud přivezl poznatky o stavění ze slámy a od té doby uspořádal řadu kurzů stavění ze slámy v rámci občanského sdružení Ekodům. V roce 2010 se podílel na vzniku Manuálu energeticky úsporné architektury, který vydala Česká komora architektů, kde řešil oddíl Panelové domy – jak i ty lze dobře změnit na pasivní dům.

Vede AB atelier, který je zaměřen pouze na pasivní rodinné i bytové domy a pasivní stavby pro veřejné účely. Nejraději pasivní domy navrhuje z obnovitelných materiálů. Již řadu let je zapojen do osvěty v seznamování veřejnosti s významem úspor energií v obsluze budov, kde v současnosti mizí 40 % z celkové spotřeby energie v ČR. AB ateliér je zakládajícím a podporujícím členem Centra pasivního domu, od roku 2013 navrhuje již jen pasivní domy připravené na větší či menší proměnu k energetické soběstačnosti.