V pondělí 14. 6. v kostele sv. Mořice bylo letošním maturantům předáno maturitní vysvědčení. Samotnému předávání vysvědčení předcházela slavnostní mše svatá, kterou celebroval olomoucký pomocný biskup Mons. Antonín Basler. Následovala večeře společně s otcem biskupem Antonínem a poté měli maturanti možnost zúčastnit se pěší pouti na Svatý Hostýn.

Kolem osmé hodiny večerní jsme vyrazili. Pouti se účastnilo 26 maturantů za doprovodu o. Petra, Aničky Berkové a pana Součka. V této sestavě jsme putovali až do Holešova, kde se naše skupina malinko pozměnila a pana Součka vystřídal pastorační asistent Martin Kaluža. Docela se nám dařilo udržet se pohromadě, případně jsme se zase sešli při přestávkách na občerstvení. Výjimkou ovšem byla nejmenovaná skupina, která na Hostýn došla asi o hodinu později než všichni ostatní. :D

Počasí nám vyšlo opravdu nádherné. Putovali jsme většinou po cyklostezkách nebo polních cestách, takže světla z vesnic a měst nám nekazila výhled na nebe plné hvězd. Nechyběla ani určitá dávka oběti. Pro někoho byl velký krok už jen se rozhodnout, že opravdu pěší pouť půjde, jiní překonávali sami sebe až v průběhu cesty, pro některé ani skoro 40 km chůze nebyla žádná věda, a tak si poslední část dokonce vyběhli. Na Hostýně jsme pak celou pouť zakončili mší svatou.

Věřím, že většina z nás šla pouť s nějakým úmyslem, buď jako poděkování za roky strávené na AG nebo za jinou pro nás důležitou oblast v životě.

Osobně jsem při putování hodně přemýšlela o tom, co jsem na AG zažila a přitom jsem si vzpomněla na myšlenku, kterou mám, tuším, že od otce Petra, také z nějaké pěší pouti. Bazilika na Hostýně je z přední strany nasvícena, takže v noci na ni jde velmi dobře vidět téměř odkudkoli. Když jsme šli, viděli jsme na ni skoro pořád a já si vzpomněla, jak nám otec Petr kdysi říkal, jaký je rozdíl mezi poutníky a tuláky. (Snad mě omluví, že nebudu citovat přesně.) :)

Tuláci sice jdou, ale vlastně neví kam, spíš se tak poflakují. V dnešním světě bych to možná přirovnala i k tomu, že nemají hodnoty a vlastně jim na ničem moc nezáleží. Nemají cíl. Naopak poutníci mají jasný cíl a za tím si jdou. Stejně jako my jsme šli na Hostýn a bazilika nám svítila jako ten bod, kam chceme dojít.

A tak nám všem přeji, abychom nezůstávali chladní k dění okolo nás a jen tak se netoulali, ale abychom znali svůj cíl a věděli, za čím si v životě chceme jít a jaké jsou naše hodnoty.

3824

3824

3824

3824

3824

3824