29. 9. 2021 proběhla v působivém prostoru Pražské křižovatky konference na téma Covidová dilemata: Práva a odpovědnost (s mimořádnou diskusí věnovanou lidskoprávní krizi v Afghánistánu) (více zde: Mezinárodní konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva 2021. Díky spolupráci s Knihovnou Václava Havla byli k účasti pozváni i studenti AG.

Na konferenci vystoupila mj. Taťjana Chomičová, sestra Maryji Kalesnikavové, odsouzené v Bělorusku na jedenáct let do vězení; v panelové diskusi promluvili o svých názorech na práva a odpovědnost v době covidové krize přední čeští právníci, ekonomka či etik. Studenty také velmi zaujala debata o Afghánistánu moderovaná Jakubem Szántó.

„Konference pro mě byla obohacující nejen informacemi a možností zjistit více pohledů na témata jako covid a stát, Bělorusko, Afghánistán atd., ale i příjemné strávení času v překrásné budově, která pro mě byla jakýmsi znamením propojení starého a nového, což ve mně vyvolávalo pocit propojení dnešní generace se starší, zvláště pak s panem Havlem. Nejvíce mě zaujala debata týkající se covidu   a Česka. Bylo skvělé poslouchat všechny zúčastněné a poznávat postoje tak vzdělaných a inteligentních lidí. Nejvíce jsem souzněla s panem Kyselou, který dle mého názoru skvěle popsal, proč z jeho pohledu nemohlo za covidové krize dojít k nerepresivnímu omezení občanů republiky. Bylo skvělé mít možnost se něčemu přiučit a slyšet profíky na vlastní uši,“ ohodnotila konferenci studentka 4. ročníku Adéla Greéová. Její kolegyně ze 2. ročníku Anna Chytilová k tomu dodala: „Každá minuta programu byla naplněna přednáškami na neuvěřitelně zajímavá témata, kterým bychom se měli všichni věnovat a snažit se jim porozumět. Vážím si této příležitosti a doufám, že se mi podaří se k tématu lidských práv dostat blíž   a snad mu někdy více porozumět.“

A. Řezníčková

3929

3929

3929

Další foto zde: Facebook