Zdálo se nám, že přichází těžká doba. Tak jsme se šli pomodlit do Říma.

V úterý 26. října LP 2021 v 16:00 jsme se shromáždili před budovou školy, abychom následně společnou mší svatou zahájili týdenní pouť do Itálie a Věčného města. Z Kroměříže nás vyjelo 48 studentů pod vedením zkušených průvodců – pana učitele Zahradníčka a Gamby, pana vychovatele Součka a duchovní doprovod zajistil bratr jáhen Josef.

Po první noci v autobuse jsme si uvědomili (podle slov bratra jáhna) jakou cenu má postel a kvalitní spánek. A to byl teprve začátek. Vystoupili jsme z autobusu a oslnila nás záře vycházejícího slunce v probouzejících se Benátkách. Díky průvodcovskému umu našeho vůdce jsme se dostali i do míst, kam turisté leda tak zabloudí. Po celodenním putování spletitými uličkami jsme opět nasedli do autobusu a po přestávce v Ravenně ihned usnuli.

Uprostřed noci jsme byli probuzeni a zájemci mohli vyjít na noční pouť ke hrobu svatého Františka z Assisi. Procházení se temnými uličkami středověkého centra Assisi bylo vskutku kouzelné.

První dotyk Říma jsme pocítili ve čtvrtek ráno, kdy jsme po ranní mši vyrazili starobylou cestou Via Appia. Ta nás dovedla až ke Kalixtovým katakombám a antickým lázním. Věděli jste, že lázně v antickém světě byly něco jako obchodní centrum v dnešní době? Týž den jsme měli možnost vyjít po kolenou Svaté schody a kochat se krásami Lateránské baziliky. Večer jsme se ubytovali v kempu, špinavé ponožky hodili pod postel a spokojeně usnuli.

Nebudeme vyjmenovávat všechna místa, která jsme navštívili, ale vězte, že v pátek a sobotu jsme prošli mnoho antických památek Říma, od Kolosea přes Forum Romanum, až po Circus Maximus. Navštívili jsme též nespočetné množství bazilik a kostelů, ve kterých byl čas na modlitbu i obdivování umění.

V neděli nás pan Zahradníček zavedl do Svatopetrského dómu na slavnostní mši. V poledne nás při modlitbě Anděl Páně pozdravil svatý otec František z okna Vatikánského paláce. Večer jsme nastoupili do autobusu a očekávali návrat domů, ale bylo pro nás přichystáno ještě poslední překvapení. Zastavili jsme totiž v zapadlém italském no name městečku, kde jsme měli možnost poznat pravou Itálii bez turistů. Opravdu dokonalý závěr naší pouti.

Nebylo to snadné, ale stálo to za to. Děkujeme našim průvodcům i všem, kteří na nás v průběhu pouti mysleli.

Arrivederci!

Za poutníky
Brigita Němcová a Arnošt Bekárek

4035

4035

4035

4035

4035

4035

4035

4035

4035

4035

4035

4035

4035

4035

4035

4035

Další fotky.