Arcibiskupské gymnázium má již několik let za partnerskou školu Egbert – Gymnasium. Nachází se v Münsterschwarzachu v Dolních Frankách, kde má sídlo známé benediktinské opatství spjaté s Anselmem Grünem – mnichem, jenž je autorem celé řady knížek s duchovní tématikou. Právě zde jsem měla možnost strávit měsíc na výměnném pobytu, a mohla jsem tak srovnat obě gymnázia, tedy naše české a německé.

Budova Egbert – Gymnasia je velice moderní a sousedí s výše zmíněným klášterem. Školu navštěvuje okolo 800 studentů. Mnoho z nich se do školy dopravuje školními autobusy, které každé ráno objíždí okolní vesnice. Jelikož má hostitelská rodina bydlela v Bergtheimu, vesnici vzdálené asi 22 kilometrů od Münsterschwarzachu, tak jsem je také využívala. Ve školní budově i v autobusech studenti poctivě nosili roušky (opravdu celou dobu nasazené i přes nos) a ve třídách učitelé dbali na pravidelné větrání každou půlhodinu. Neočkovaní studenti se testovali třikrát týdně, přičemž když jedna dívka z ročníku dostala Covid-19, tak se naše třída testovala každý den, nehledě na očkování.

Třída 10a, jejíž jsem byla pět týdnů součástí, byla velmi pracovitá a zodpovědná, což bylo dle mého názoru způsobeno nejen tím, že se jednalo o spíše dívčí třídu (chlapci byli ve třídě jen čtyři), ale i, jak jsem si mohla časem všimnout, obecnou povahou Němců. Zajímavým na pozorování byl i odlišný školní systém. Žáci se v osmé třídě mohou rozhodnout, zda chtějí začít s jazykem francouzštiny, anebo zda se chtějí věnovat více hudbě, a jsou tak rozděleni do Franzözischzweig nebo Musikzweig. Fascinující je pro výměnného studenta i neobvyklé vybavení školy. Ke škole totiž patří také Pferdehof, tedy stáje. Někteří studenti dělají gymnastiku na koních a na konci roku je pak uspořádáno akrobatické vystoupení.

O víkendech jsme se svou hostitelskou rodinou jezdili na výlety po okolí. Několikrát jsme navštívili Würzburg, univerzitní město spojené s vínem a kulturními památkami.

Celkově mi pobyt pomohl nejen nahlédnout do jiného školního systému, ale i poznat tamější kulturu a zvyklosti. Také jsem si přivezla s sebou nikoli Covid-19, nýbrž silnou dávku inspirace a motivaci dále pracovat na své němčině.

Agáta Kvapilíková

4052

4052

4052

4052

4052