×

Varování

You must use an API key to authenticate each request to Google Maps Platform APIs. For additional information, please refer to http://g.co/dev/maps-no-account

V rámci letošní Noci kostelů, která proběhne v pátek 2. června 2023, se opět otevře průchod mezi kostelem sv. Mořice, Arcibiskupským gymnáziem a zámkem.

Ve čtvrtek 25.5. k nám na školu zavítala Magnolia Bard, francouzská dobrovolnice z místního Klubíčka, která našim studentům angličtiny přiblížila život a dílo kroměřížského rodáka Maxe Švabinského.

„Termochemie se zabývá studiem přenosu energie ve formě tepla.“, jak se píše v Atkinsově skvělé učebnici fyzikální chemie.

Ve středu 24.5. jsme se skupinou vybraných studentů a studentek z prvních ročníků z domova mládeže prožili netradiční skupinovou schůzku.

V úterý 23. května nás navštívili manželé Drábkovi. Tito dva mladí lidé nám předali své zkušenosti z jejich vztahu. Díky nim jsme se dozvěděli o důležitosti vzájemné komunikace.

První tři květnové víkendy proběhly pro biřmovance duchovní obnovy na Hutisku, jenž se nachází v okrese Vsetín ve Zlínském kraji.

Srdečně zveme do AG baru v úterý 30.5.2023 v 18 hod. na přednášku Jana Petruchy na téma Bali. Pobýval tam přes 4 měsíce, tak se můžeme těšit na  poutavé vyprávění a krásné fotografie.

Vojtěch Matocha je autor dobrodružné trilogie Prašina. Úryvek z jeho knihy dotvářeli vlastním vyprávěním účastníci letošního ročníku literární soutěže „Jeden příběh dvojím perem aneb Děti přetvářejí českou literaturu“, kterou pořádá ZŠ Vsetín – Trávníky.

V úterý 16. 5. vyjádřili studenti AG podporu maturantům.

Stejně jako v loňském roce byl náš tým (Natálie Forýtková, Dominik Majer a Karolína Jurčová) vybrán do ústního kola soutěže EuropaSecura, která je určena všem studentům a studentkám SŠ, kteří mají zájem o aktuální dění a mezinárodní události; tomu předcházel měsíc intenzivní práce na bezpečnostní analýze na téma Turecko.

Studenti kvinty letos navázali na předcovidovou tradici a navštívili v rámci výměnného pobytu studenty Gymnázia sv. Andreja v slovenském Ružomberoku – stejně jako na podzim, studenti z Ružomberoku, navštívili Kroměříž.

Narodil se 14. prosince 1885 v malé obci Nahošovice na Přerovsku.

Rodinný svaz ČR každoročně vyhlašuje Týden pro rodinu. Letos probíhá jeho 15. ročník v týdnu 13. – 21. května. Jeho motto zní: „Rodina – péče o trvale udržitelný život. Píše se rok 2059 a každý třetí obyvatel naší země je senior… Bude to problém? Jak již teď uchopit současnost, abychom se chovali udržitelněji?“

V úterý odpoledne lilo jako z konve. To byl ideální čas na to, zajít s chábrama z internátu na bowling do nedalekého sportcentra Paráda. Sešla se tam 11 výchovná skupina pod vedením pana Zemánka.

Dne 12. dubna 2023 se uskutečnilo celostátní kolo soutěže ve španělském jazyce, které vyhlašuje Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem jazykové zkoušky.

Sakristie horní mariánské kaple na našem gymnáziu září novotou. Bezmála dva měsíce trvající rekonstrukci jsme završili v úterý 2. května po večerní mši svaté, kdy opravené prostory požehnal školní kaplan otec Petr Káňa.

V úterý 9.5.2023 se konala ve studentském klubu další z cestovatelských besed, kterou si pro nás připravil náš bohoslovec Matěj Maděra.

Ve středu 10. května reprezentovala AG družstva primy a sekundy na soutěži Mladý zdravotník. Akce probíhala v areálu dopravního hřiště v Kroměříži.

Dne 14. května vzpomeneme významné výročí 135 let od narození pitínského rodáka Josefa Karla Matochy.

V rámci soutěží Asociace školních sportovních klubů se za příjemného a teplého počasí ve čtvrtek 11. května sešli závodníci 8 a 9 tříd základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií, aby mezi sebou změřili síly ve vybraných atletických disciplínách.

V úterý 25. dubna 2023 proběhlo krajské kolo konverzační soutěže, které se  konalo na Gymnáziu a Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky ve Zlíně.

Ve dnech od 14. do 22. dubna jsme se vypravili na putování po východních Karpatech. Celý výlet se nesl v duchu klidu, odpočinku a ticha. Hory, které jsme mohli spatřit, byly výjimečné. Až na drobné výjimky, v podobě setkání s hrstkou usedlíků, jsme tam byli sami.

Ve čtvrtek 27. 4. 2023 se v 10 hodin slavila maturantská mše svatá v kostele svatého Mořice. Protože to byla mše maturantská, ministrovali při ní a zpěvem a hudbou ji doprovázeli žáci čtvrtého ročníku. Mši svatou celebroval náš školní kaplan P. Káňa.

Srdečně zveme v úterý 9.5.2023 do studentského klubu (od 18 hod.) na cestovatelskou přednášku o Dolomitech, kterou si pro nás připravil náš bohoslovec Matěj Maděra. Můžeme se těšit na zajímavé povídání i krásné fotografie.

Ve dnech 24. – 30. dubna 2023 proběhl v naší zemi týden modliteb za duchovní povolání. Také my jsme se připojili svou modlitbou. Během celého týdne jsme se každý den o velké přestávce společně modlili desátek růžence v kapli Stanislava Kostky na tento úmysl.

V těchto dnech máme vzácnou příležitost připomenout si skutečně významné výročí. 6. května 1923, před 100 lety se narodil absolvent Arcibiskupského gymnázia, kněz, pedagog, vědec a malíř Jaroslav Studený.

V pátek 21. 4. 2023 se na gymnáziu v Uherském Brodu konalo krajské kolo soutěže v programování. Za kategorii Mládež reprezentoval naši školu Petr Ivan. V atmosféře, která by se dala krájet, čekaly na soutěžící čtyři náročné problémy.

Už 27 ročníků má za sebou celostátní vědomostní soutěž Eurorebus (Domů - Eurorebus). 23. 4. se tři spolužáci ze 2. B - Jaromír Bobál, Šimon Cibulka a Dominik Majer - vydali do Olomouce, aby tam reprezentovali v této soutěži naši školu.

Po vynucené pauze město Kroměříž obnovilo pořádání pravidelných fyzikálních soutěží pro žáky 8. a 9. tříd, do kterých se samozřejmě žáci naší školy zapojili.

V neděli 16.4.2023 přijal pozvání k cestovatelské přednášce známý kněz a biolog, též spisovatel a cestovatel Marek Orko Vácha. Nejdříve sloužil v kostele sv. Jana Křtitele nedělní mši svatou. Pak se mnozí účastníci mše přesunuli do auly AG, kde přednáška s názvem "Národní parky Argentiny" probíhala.

Ve dnech 20. a 21. dubna se sbor AVE zúčastnil nesoutěžního festivalu v Ružomberoku. Náplní této akce byla přehlídka pěveckých sborů. Celkem přijelo sedm sborů, pět ze Slovenska, jeden z Polska a jeden z České republiky.

V pátek 21. dubna 2023 se konalo finále německé soutěže Bücherwurm v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci.

I v letošním ročníku soutěže Matematický klokan se našim studentům dařilo.

Co si člověk představí pod pojmem misie? Daleká území někde v Africe nebo uprostřed Jižní Ameriky? Dvě mladé dívky ze společenství Antiochia nám v úterý 19. dubna ve studentském baru ukázaly, že se misionáři můžeme stát také přímo v naší zemi.

Historicko-duchovně-poznávací exkurzi podnikli ve čtvrtek 13. dubna studenti druhých ročníků a kvarty. Společně se školním kaplanem otcem Petrem, bratrem Matějem a zaměstnanci pastoračního centra se vydali na návštěvu Levého Hradce a Staré Boleslavi.

Studenti třídy 1.P obsadili první místa v matematických soutěžích.

V pátek 14.4. 2023 se žáci třetího ročníku ze semináře německého jazyka vydali s paní učitelkou Popelkovou a panem Hudcem z Národního památkového ústavu do obce Troubky-Zdislavice nedaleko Kroměříže.

Dne 5. dubna 2023 se na Gymnáziu Kroměříž konalo okresní kolo 49. ročníku Olympiády v českém jazyce. Naši školu reprezentovaly čtyři studentky, v první kategorii to byla Eliška Kutálková a Marie Rundtová, v druhé Anna Přecechtělová a Natálie Forýtková.

Na křest jsme se připravovali skoro dva roky.  Na začátku nás bylo 6, ale přípravu se podařilo dokončit pouze polovině z nás.

Také v měsíci dubnu jsme na Arcibiskupském gymnáziu pokračovali v sérii návštěv novokněží z moravských diecézí. Jako třetí v pořadí nás ve Svatém týdnu, v úterý 4. dubna, navštívil novokněz František Šary, kaplan v Bílovicích nedaleko Uherského Hradiště. Otec František si pro nás připravil pěknou promluvu a v závěru mše svaté se nezapomněl podělit o svoji zajímavou cestu ke kněžství, která vedla přes práci učitele, starostování v jedné podtatranské obci nebo studium v Římě.

Navzdory deštivému počasí si studenti a studentky umění z tercie užili barevné odpoledne mezi sochami, malbami a ilustracemi Alexeje Vojtáška a Juraje Čutka v galerii Muzea Kroměřížska.

Studenti 2. A a 2. C měli možnost vidět, jak to chodí v zákulisí divadla, či obdivovat krásu moderního umění v galerii dne 23. 3. 2023 v Brně.

Srdečně zveme na určitě zajímavou přednášku do Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži  všechny zájemce o cestování. Přednášejícím bude P. Marek Orko Vácha, který se s námi podělí o své zkušenosti a dojmy z putování po Argentině. Přednáška začne v 19:30 v aule a je nazvána Národní parky Argentiny. Před přednáškou bude P. Vácha také sloužit v kostele sv. Jana Křtitele nedělní mši svatou (v 18 hod.).

Duben je měsíc bohatý na významná jubilea mužů, majících vztah k Arcibiskupskému gymnáziu v Kroměříži. 11. dubna si připomeneme 55 let od úmrtí významného filologa, literárního historika, editora, překladatele a učitele PhDr. Josefa Vašici. Vašica se narodil v roce 1884 ve Štítině, obci v Moravskoslezském kraji, ležící poblíž Opavy.

Velikonoce jako v anglicky mluvících zemích si těsně před prázdninami vyzkoušeli v hodině angličtiny studenti kvarty.

Páter Rygal nepatří mezi abiturienty Arcibiskupského gymnázia, protože poslední dva roky studia absolvoval na státním reálném gymnáziu. Nicméně šest jinošských let strávil ve zdech zdejší instituce a proto ho za „svého“ studenta můžeme právem považovat.

Vybraní studenti AG připravili 3. 4. 2023 již tradiční křížovou cestu městem. Tento rok se však lišila od předešlých cest. Místo klasických 14 (15) zastavení, měla křížová cesta pouze 11 a konala se mimořádně kvůli nepříznivému počasí v interiéru kostela sv. Jana Křtitele v Kroměříži.

Poslední dny v době postní jsou na Ágéčku každoročně spojeny s tradiční událostí – křížovou cestou školou. Nejinak tomu bylo také letos, kdy jsme na křížovou cestu po škole vyrazili v úterý 28. března.