Jedinečnou příležitostí k osvojení si a prohloubení debatních schopností a dovedností je školení debatérů pod vedením zkušených metodiků Asociace debatních klubů na Open Gate. Letos školení proběhlo ve dnech 24.–26. 9. a zúčastnila se ho silná sedmička z AG s pěticí debatérů ze spřáteleného velehradského klubu.

17. 6. 2021 se na AG uskutečnilo dlouho očekávané setkání debatních klubů Arcibiskupského gymnázia a Stojanova gymnázia Velehrad. Oba kluby během letošního roku navzdory obtížné situaci prohloubily spolupráci a absolvovaly několik online debat, takže není divu, že členové se na setkání tváří v tvář velmi těšili.

V debatním klubu se pořád něco děje a teď na jaře aktivit přibývá. Co všechno se v klubu odehrálo během března?

Ve dnech 12.–14. 2. 2021 proběhl 3. turnaj Online debatní ligy, kterého se opět zúčastnil tým Debatního klubu AG ve složení Kristýna Bulvasová, Martin Čureček, Doubravka Lexmanová a Anežka Navrátilová.

Jestli ano, jste stejní borci jako debatérky AG, které to dokázaly přesvědčivě, tedy 3:0, v předvánočním turnaji Online debatní ligy, jenž proběhl 18.–20. 12. 2020.

Ani v období blížících se Vánoc a rotující distanční výuky debatní klub nezahálí. Podívejme se, co všechno už má za sebou a co má v plánu. 

Ve dnech 20.–22. 11. 2020 proběhl první turnaj Online Debate League, organizované Asociací debatních klubů. Turnaje se pod názvem How about Yes zúčastnil i spojený tým SGV a AGKM ve složení Kristýna Bulvasová, Dominika Vagundová, Markéta Ambrozková a Eva Tomčalová. 

4. 11. 2020 proběhl regionální seminář „Rozhoduj o Evropě – Staň se na den tvůrcem evropské politiky“. Studenti z Olomouckého a Zlínského kraje si už poněkolikáté vyzkoušeli jednání institucí EU a diskutovali s hosty z veřejného života, kteří přijali pozvání na tento seminář.

Zrušit výběrové školy a zavést výpověď ze zaměstnání bez udání důvodu? To jsou otázky, ze kterých vířilo v hlavě třem debatérkám DKAG během celého uplynulého víkendu.

Rok se s rokem sešel, maturity jsou za námi a před námi je nový školní rok. Některým začal, jiným (např. nám vysokoškolákům) teprve začne. Takže mám čas přinést vám příběh (ke zlepšení nálady při studiu a jako výmluvu, abyste mohli dělat něco jiného, než se učit).

14.-15. 2. 2020 proběhlo na Stojanově gymnáziu Velehrad soustředění debatních klubů místního a Arcibiskupského gymnázia. Dvacítka nadšenců absolvovala tréninkové debaty a seminář herce Slováckého divadla Davida Vaculíka na téma Rétorika v nás aneb Jak přežít veřejné vystoupení. Lektorům pomáhali i zkušení debatéři z AG, což ocenili zvláště začátečníci.

Už podruhé se  debatéři AG setkali s nově vzniklým Debatním klubem Ponto z SGV Velehrad. V říjnu vyrazili na Velehrad s ukázkovými debatami, tentokrát přijel DK Ponto do Kroměříže. 

„Smyslem debatování je učit se, ne vítězit.“

Z dvouměsíční letní hibernace se pomalu probouzí nejen žáci a učitelé, ale i členové Debatního klub AG. Září je vždy měsícem změny – a to změny často vítané pouze s velkou nevolí. Mezi nervózními a znavenými tvářemi se ale objevují jedinci, kteří úsměv neztrácí ani v tak těžkých životních chvílích jako je nový školní rok. A není náhodou, že to jsou právě členové našeho debatního klubu!

Jak by měla vypadat správně vedená debata? Kde vzít argumenty, abychom přesvědčili názorového oponenta? Na tyto otázky a mnoho dalších se pokusili odpovědět členové Debatního klubu AG; připravili pro své kolegy ze 2. ročníku dvouhodinový program,  který se uskutečnil ve středu 10. 4. 2019 v aule školy.

V pátek 5. 4. 2019 proběhla ve Zlíně debatní soutěž Zlínská argubitka, na které AG reprezentovala tři dvoučlenná družstva a jedno družstvo smíšené (ve složení Kateřina Bartošková a Marie Kolaříková, Martin Čureček a Doubravka Lexmanová, Anastázie Dostálková a Tadeáš Sochor; polovinu smíšeného družstva tvořila Anežka Navrátilová).

Málokterý středoškolák má šanci během studia ovlivnit světové dění. Je tu ovšem možnost si to alespoň pár dní vyzkoušet. Právě tuto možnost nabízí Pražský studentský summit.

Tak je tu zase září. A kromě toho, že září ve dne sluníčko a v noci hvězdičky, členové debatního klubu září úsměvem: mají radost z toho, že je tu zas nový školní rok a s ním i naše schůzky.

Ve čtvrtek 10. 5. se na Gymnáziu v Krnově konal první ročník Krnovského debatního poháru a jako již stálí účastníci debatních soutěží jsme tam ani my – zástupci našeho klubu – nemohli chybět.