Sluníčko láká vyrazit ven a věnovat se sladké nečinnosti, ale debatní klub neustává ve svých aktivitách. Zástupci DK vyrazili na angažované filmové festivaly, konferenci a na online turnaj. Vyzkoušeli si také roli rozhodčích. Jaké zážitky si odnesli? 

Pro rozvoj debatních týmů je velmi důležité mít co nejvíce příležitostí k debatování. Proto jsme se ve spolupráci s debatním klubem Stojanova gymnázia Velehrad rozhodli jednu takovou příležitost vytvořit a uspořádali jsme turnaj o putovní pohár arcibiskupa Stojana.

DKAG pod vedením trenérky Anežky Navrátilové dosáhl v tomto školním roce zatím nejlepšího výsledku v debatování.

Pravda a láska ještě nezvítězily, ale je to na dobré cestě. Aspoň podle debatérů AG, kteří se zúčastnili turnaje v Hradci Králové.

Ve dnech 24.−26. 2. 2023 se v Brně uskutečnil třetí turnaj Debate League, kterého se za AG zúčastnil tým teta eťa ve složení P. Haderka, K. Krepčíková, D. Majer a E. Moravčíková.

Ve středu 22. 2. debatéři Arcibiskupského gymnázia vyrazili do olomouckého Muzea umění na Miniturnaj Debatního poháru. V úžasném uměleckém prostoru měli možnost debatovat mezi obrazy, sochami a jinými uměleckými díly.

„Nechceme být slepí,“ říkají debatéři AG v jedné z debat. A proto neustále sbírají fakta, učí se je interpretovat, formulují argumenty a naslouchají argumentům protistrany, aby je mohli vyvrátit.

6. ledna vyrazily dva debatní týmy AG s doprovodem na velehradské gymnázium, které připravilo Debatní odpoledne. Na programu byla kromě teze Další vývoj umělé inteligence není žádoucí prohlídka velehradských zvonů s oprovodem a zasvěceným výkladem hlavního zvoníka Davida Vojáčka.

7. 12. jsme dostali jedinečnou nabídku podílet se ve spolupráci s Asociací debatních klubů na programu akce Muzea umění v Olomouci. Naším úkolem bylo představit model debaty veřejnosti a rozproudit diskusi o filmových dokumentech. Ty totiž byly ústředním tématem této akce.

11. listopadu 2022 začal na Gymnáziu Hello první turnaj nového ročníku debatní ligy a DKAG si nenechal ujít příležitost pracovat na svých argumentačních dovednostech. Do Ostravy se vypravily hned dva týmy: zkušenější teta éťa a služebně i věkem mladšíClosed Gate.

Ve dnech 30. 9.-2. 10. jsme se my, šestice členů debatního klubu, zúčastnili Školení debatérů, rozhodčích a učitelů na gymnáziu Open Gate. Celou dobu nás doprovázel pan učitel Motyčka. Školení bylo velmi intenzivní, byli jsme rozděleni do kurzů podle svých zkušeností a vyzkoušeli jsme si i dvě debaty, ve kterých jsme zužitkovali nově získané znalosti. 

Aula AG – úterý 13. 9. 2022 od 16 hodin.

O víkendu 10.–12. 6. 2022 proběhl na AG otevřený turnaj XXVI. Debatního poháru, kterého se zúčastnilo 16 týmů z Čech i Moravy, aby debatovali na jednu připravenou tezi (Občané žijící dlouhodobě mimo svou původní zemi by neměli mít právo účastnit se v domovské zemi voleb.) a tři teze nepřipravené.

Ve dnech od 23. 4. do 25. 4. 2022 jsme se zúčastnili debatní soutěže v Praze. V sobotu a neděli jsme si zadebatovali na tzv. Open turnaji Debatního poháru a v pondělí jsme dostali jedinečnou možnost sledovat finálovou debatu Debatní ligy.

Každý rok Evropský hospodářský a sociální výbor pořádá diskusní akci pro mladé občany Evropské unie. Letos tato akce měla téma The Truth about Lies - Youth challenging Disinformation.

Tento týden se nám naskytla příležitost zúčastnit se turnaje Debatní ligy v Hradci Králové. Jednalo se o poslední turnaj debatní ligy tohoto roku.

Druhý víkend v březnu čekala náš anglicky debatní tým velká výzva. Přihlásili jsme se na mezinárodní online turnaj. Kristýna Bulvasová, Markéta Ambrozková, Anastázie Illés, Jiří Nevřivý a já (Anežka Navrátilová) - společně za tým How about yes.

Během víkendu 4.–6. 3. 2022 se uskutečnil druhý turnaj Debate Legue. Do turnaje kromě osvědčeného smíšeného kroměřížsko-velehradského týmu How about No ve složení Kristýna Bulvasová, Markéta Ambrozková a Jiří Nevřivý (tentokrát doplněného o Kristýnu Kolískovou z AG) nastoupil úplně nový tým odvážných (vesměs) nováčků sotva zrozeného týmu ageckos (Ester Piáčková, Pavlína Zádrapová, Nela Vaculínová, Dominik Majer a Patrik Haderka).

Your Europe, Your Say! - Vaše Evropa, váš názor! je každoroční akce pro mládež, organizovaná Evropským hospodářským a sociálním výborem, jejímž smyslem je umožnit zástupcům mládeže navazovat kontakty se zástupci evropských orgánů a mezi sebou navzájem.

Soustředění spřátelených klubů, turnaj i účast na akci EU. To je výběr novinek z aktuálních akcí debatního klubu.

Na konci ledna se plánované víkendové soustředění DK muselo bohužel přenést do online prostoru. Příprava s Romanem Uhlířem tak proběhla na Teams, ale debatéři jí využili v maximální možné míře   a těší se, že skutečné a osobní setkávání debatních klubů na Velehradě proběhne v náhradním termínu na jaře.

Debatní klub ani před Vánocemi nezahálí a pětičlenný tým debatérů se zúčastnil online turnaje Debatního poháru, který se uskutečnil 17.–19. prosince 2021.

Jedinečnou příležitostí k osvojení si a prohloubení debatních schopností a dovedností je školení debatérů pod vedením zkušených metodiků Asociace debatních klubů na Open Gate. Letos školení proběhlo ve dnech 24.–26. 9. a zúčastnila se ho silná sedmička z AG s pěticí debatérů ze spřáteleného velehradského klubu.

17. 6. 2021 se na AG uskutečnilo dlouho očekávané setkání debatních klubů Arcibiskupského gymnázia a Stojanova gymnázia Velehrad. Oba kluby během letošního roku navzdory obtížné situaci prohloubily spolupráci a absolvovaly několik online debat, takže není divu, že členové se na setkání tváří v tvář velmi těšili.

V debatním klubu se pořád něco děje a teď na jaře aktivit přibývá. Co všechno se v klubu odehrálo během března?

Ve dnech 12.–14. 2. 2021 proběhl 3. turnaj Online debatní ligy, kterého se opět zúčastnil tým Debatního klubu AG ve složení Kristýna Bulvasová, Martin Čureček, Doubravka Lexmanová a Anežka Navrátilová.

Jestli ano, jste stejní borci jako debatérky AG, které to dokázaly přesvědčivě, tedy 3:0, v předvánočním turnaji Online debatní ligy, jenž proběhl 18.–20. 12. 2020.

Ani v období blížících se Vánoc a rotující distanční výuky debatní klub nezahálí. Podívejme se, co všechno už má za sebou a co má v plánu. 

Ve dnech 20.–22. 11. 2020 proběhl první turnaj Online Debate League, organizované Asociací debatních klubů. Turnaje se pod názvem How about Yes zúčastnil i spojený tým SGV a AGKM ve složení Kristýna Bulvasová, Dominika Vagundová, Markéta Ambrozková a Eva Tomčalová. 

4. 11. 2020 proběhl regionální seminář „Rozhoduj o Evropě – Staň se na den tvůrcem evropské politiky“. Studenti z Olomouckého a Zlínského kraje si už poněkolikáté vyzkoušeli jednání institucí EU a diskutovali s hosty z veřejného života, kteří přijali pozvání na tento seminář.

Zrušit výběrové školy a zavést výpověď ze zaměstnání bez udání důvodu? To jsou otázky, ze kterých vířilo v hlavě třem debatérkám DKAG během celého uplynulého víkendu.

Rok se s rokem sešel, maturity jsou za námi a před námi je nový školní rok. Některým začal, jiným (např. nám vysokoškolákům) teprve začne. Takže mám čas přinést vám příběh (ke zlepšení nálady při studiu a jako výmluvu, abyste mohli dělat něco jiného, než se učit).

14.-15. 2. 2020 proběhlo na Stojanově gymnáziu Velehrad soustředění debatních klubů místního a Arcibiskupského gymnázia. Dvacítka nadšenců absolvovala tréninkové debaty a seminář herce Slováckého divadla Davida Vaculíka na téma Rétorika v nás aneb Jak přežít veřejné vystoupení. Lektorům pomáhali i zkušení debatéři z AG, což ocenili zvláště začátečníci.

Už podruhé se  debatéři AG setkali s nově vzniklým Debatním klubem Ponto z SGV Velehrad. V říjnu vyrazili na Velehrad s ukázkovými debatami, tentokrát přijel DK Ponto do Kroměříže. 

„Smyslem debatování je učit se, ne vítězit.“

Z dvouměsíční letní hibernace se pomalu probouzí nejen žáci a učitelé, ale i členové Debatního klub AG. Září je vždy měsícem změny – a to změny často vítané pouze s velkou nevolí. Mezi nervózními a znavenými tvářemi se ale objevují jedinci, kteří úsměv neztrácí ani v tak těžkých životních chvílích jako je nový školní rok. A není náhodou, že to jsou právě členové našeho debatního klubu!

Jak by měla vypadat správně vedená debata? Kde vzít argumenty, abychom přesvědčili názorového oponenta? Na tyto otázky a mnoho dalších se pokusili odpovědět členové Debatního klubu AG; připravili pro své kolegy ze 2. ročníku dvouhodinový program,  který se uskutečnil ve středu 10. 4. 2019 v aule školy.

V pátek 5. 4. 2019 proběhla ve Zlíně debatní soutěž Zlínská argubitka, na které AG reprezentovala tři dvoučlenná družstva a jedno družstvo smíšené (ve složení Kateřina Bartošková a Marie Kolaříková, Martin Čureček a Doubravka Lexmanová, Anastázie Dostálková a Tadeáš Sochor; polovinu smíšeného družstva tvořila Anežka Navrátilová).

Málokterý středoškolák má šanci během studia ovlivnit světové dění. Je tu ovšem možnost si to alespoň pár dní vyzkoušet. Právě tuto možnost nabízí Pražský studentský summit.

Tak je tu zase září. A kromě toho, že září ve dne sluníčko a v noci hvězdičky, členové debatního klubu září úsměvem: mají radost z toho, že je tu zas nový školní rok a s ním i naše schůzky.

Ve čtvrtek 10. 5. se na Gymnáziu v Krnově konal první ročník Krnovského debatního poháru a jako již stálí účastníci debatních soutěží jsme tam ani my – zástupci našeho klubu – nemohli chybět.